Ajurvéda na Cejlóne
info@spaceylon.sk +421 918 640 557
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 70 € a máte dopravu ZADARMO
Novinky z blogu
Očaril nás páv! Ten z Cejlónu
04.10.2020
Očaril nás páv! Ten z Cejlónu
4. október - Svetový deň zvierat Po sinhálsky sa páv povie „monara“. Podobne ako slo... čítať celé
Čo všetko dokáže priam zázračný kokos?
02.09.2020
Čo všetko dokáže priam zázračný kokos?
2. september - Svetový deň kokosu Kokosové palmy sa nazývajú aj stromy života. Kolísajúc sa... čítať celé
Nech žijú sympatické chobotnatce na Srí Lanke. Slobodne!
11.08.2020
Nech žijú sympatické chobotnatce na Srí Lanke. Slobodne!
12.august - Svetový deň slonov. Žiadne iné zviera sa tak nespája so Srí Lankou ako slon... čítať celé
Zobraziť všetky články

Náš newsletter

 

História ajurvédy na Cejlóne

 

Ajurvéda je mnohými učencami považovaná za najstaršie liečiteľské umenie. Slovo „Ajurvéda“ je odvodené zo sanskrtských slov „Ayus“, čo v preklade znamená „život“ a „Véda“, čo znamená „znalosť alebo veda“. V doslovnom preklade teda termín ajurvéda znamená „veda o živote“. Ajurvéda je liečebný holistický prístup založený na vnímaní celého tela, ktorý lieči pôvodnú príčinu ochorenia tela alebo mysle. Verí sa, že znalosť ajurvédy pochádza priamo od bohov, ktorí svoje znalosti šírili a odovzdávali ďalej medzi osvietených a indických mudrcov počas ich hlbokých meditácií.

Ajurvédska filozofia je založená na existencii piatich základných elementov, ktoré sa vyskytujú v celom vesmíre - vzduch, priestor (éter), oheň, voda a zem. Ich kombináciami a permutáciami sa v ľudskom tele utvárajú tri životné sily alebo dóše, ktoré sa spoločne prejavujú ako určité vzorce energie prítomné v každom jednotlivcovi. Tieto tri typy dóš - Vatha, Pitha a Kapha má v jedinečnom pomere vrodené každý z nás. Jedna z nich býva typicky dominantná. Hlavnou premisou ajurvédy je, že len ak sú telo, myseľ a duša v rovnováhe, môžeme byť fyzicky a duševne zdraví a cítime sa dobre. Ak je niektorá z dóš v nerovnováhe, naše telo má tendenciu ochorieť alebo sa disharmónia prejaví psychickou nevyrovnanosťou.

Cieľom ajurvédy je obnovenie rovnováhy týchto troch dóš v tele, zlepšenie celkového zdravotného stavu, posilňovanie organizmu a vylučovanie škodlivých toxínov z tela. Ajurvéda so svojimi liečebnými postupmi bola úspešná dokonca aj pri liečbe niektorých vážnych chronických chorôb. Má nepočetné množstvo výhod a v neposlednom rade jednou z nich je aj to, že nemá absolútne žiadne vedľajšie účinky.

Srí Lanka má vlastný ajurvédsky systém. Jej tradícia je zmesou Desheeya Chikitsa Ayurveda - tradičnej sinhálskej medicíny (pozn. slovo „chikitsa“ znamená v preklade liečba), systému tradičnej indickej Siddha medicíny a gréckej medicíny Unani. Mnohí vtedajší králi, ktorí boli zároveň aj poprednými lekármi, mali úplnú vieru v silu ajurvédy a svojím postojom prispeli k celonárodnému rešpektu a uznaniu tejto lekárskej vedy.

Kráľ Buddhadasa, tiež jeden z najvýznamnejších lekárov (r. 398 nášho letopočtu), ktorému Mahawamsa (pozn. veľká historická kronika Srí Lanky) pripisuje niekoľko významných operácií ľudí a zvierat, je preslávený aj tým, že napísal dielo Saratha Sangrahaya. Je to prvá kniha o ajurvéde a komplexný rukopis, v ktorom je spísané množstvo ajurvédskych medicínskych znalostí a postupov praktizovaných v krajine v tom čase. Toto dielo si zachováva svoj veľký význam dodnes a mnohí súčasní lekári na Srí Lanke ho stále používajú na referenčné účely.

Ajurvéda nebola kráľmi oceňovaná len pre svoj medicínsky význam a osvedčené liečebné postupy, ale veľmi dobre využívali znalosti z tejto oblasti aj pri rôznych terapiách, ktoré účinne a s dlhodobým efektom pomáhali obnoviť a omladiť pokožku. Najslávnejšie zobrazenie cejlónskej dokonalosti a krásy môžeme vidieť na unikátnej Levej skale (pôv. Sigiriya). Dvesto metrov vysoká majestátna skala fungovala ako palác a pevnosť kráľa Kassapa. V dnešných dňoch je obraz skaly považovaný za jeden z najtypickejších symbolov Cejlónu - s najväčším skvostom celej pamiatky, ktorým sú unikátne fresky príťažlivých dievčat.

Panovníci starovekého Cejlónu vzdávali ajurvéde náležitú úctu a obyvatelia ostrova ich v tomto smere nasledovali. Dnes, v našom rýchlo sa rozvíjajúcom modernom svete, ajurvéda poskytuje ľuďom z celého sveta odpovede na doteraz nezodpovedané otázky a potvrdzujú sa vedomosti, ktoré naši králi a kráľovné mali už pred tisíckami rokov - a to, že ajurvéda oplýva mnohými benefitmi a jej liečebné prístupy sú skutočne komplexné, založené na vnímaní celého tela, obnovujúce rovnováhu, poskytujúce vnútorný pokoj a upokojujúce telo, myseľ i dušu. 

DOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

RITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým balíčkom s originálnym venovaním
BEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
  Kontakty
  +421 918 640 557
  info@spaceylon.sk
  SPA CEYLON - NC CENTRAL
  Metodova 6, 821 01 Bratislava
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
               
©2020 With LEONREA, spol. s r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk