Prírodná kozmetika

EkoKozmetika

biokozmetika

ajurvedska kozmetika, čaje

bytove vone
Eko Kozmetika
12.august - Svetový deň slonov
Spa Ceylon logo
 obalka biela  info@spaceylon.sk   telefon biely +421 905 378 103
zákaznícka podpora & poradenstvo
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky z blogu
Dáte si čaj? Ale na kožu!
13.9.2021
Dáte si čaj? Ale na kožu!
Je to rastlina, ktorá zmenila svet. Camellia sinensis. Dospelá rastlina má výšku 1 až 1,2 metra, nestrihaná môže dorásť aj do výšky stromu. Má neveľké zelené, mierne zúbkované lístky, ktorých spodnú stranu pokrývajú jemné chĺpky. Drobné biele kvietky sa neskôr zmenia na tobolky obsahujúce jedno až päť semien, z ktorých možno vylisovať olej. Vy ešte stále neviete, o čom hovoríme? No predsa o čajovníku!... čítať celé
V kúpeľni ambasádorky Spa Ceylon Anny Onderkovej
16.8.2021
V kúpeľni ambasádorky Spa Ceylon Anny Onderkovej
Odkedy som objavila skvelé účinky ajurvédy, kozmetické produkty založené na princípoch tejto holistickej medicíny sa stali neodmysliteľnou súčasťou mojej kúpeľne a každodenných rituálov... čítať celé
Grimasy a masáž polievkovou lyžicou! Viete, o čo ide?
13.7.2021
Grimasy a masáž polievkovou lyžicou! Viete, o čo ide?
Ak uvidíte dámu, ktorá si na oko prikladá polievkovú lyžicu, nemusíte ju hneď zaradiť medzi trafených. Nie, nesnaží sa zabrániť modrine po dobre mierenej rane. Možno je to naša Veronika, s ktorou spolupracujeme. Veronika Ongerová sa venuje tvárovej joge. A najradšej má, keď jej klientky v rámci „tvárového fitness“ robia grimasy a škľabia sa... čítať celé
Zobraziť všetky články

Náš newsletter

 

12.august - Svetový deň slonov

FINAL-SLONY-NOVY-BLOG-UVODNY-OBR

 

Žiadne iné zviera sa tak nespája so Srí Lankou ako slon. Slon je vo všeobecnosti jedno z najobdivovanejších a najobľúbenejších zvierat. Dôvodom je jeho sympatický mohutný vzhľad, láskyplná starostlivosť o mláďatá, výborná pamäť a ak ide o domestikovaného slona, často aj dlhoročné puto s mahautom, ktorý sa oňho stará.

Podľa legendy stál biely slon pri zrode Budhu. Sloniu hlavu má aj hinduistický boh Ganéša. Podľa hinduistov stojí okolo okrajov sveta osem párov slonov, ktoré nesú celý svet na svojich chrbtoch. Každá skupina stráži zverený úsek vesmíru. Keď sa pohnú, vzniká zemetrasenie.

Mnohí ľudia nepoznajú rozdiel medzi africkým a ázijským slonom. Africký slon je vyšší aj ťažší, môže mať 3–4 metre a vážiť až do sedem ton, zatiaľ čo menší, ázijský slon váži maximálne päť ton. Africký slon má aj o jeden pár rebier viac, podstatne väčšie uši a jeho chobot má dva „prstíky“, ktoré mu pomáhajú pri úchope. Ázijský slon má len jeden. Má však zas viac nechtov na nohe.

Len 20 % sloních samcov v Ázii má kly. Na Srí Lanke je to napríklad len 5–7 % samcov a „tuskery“, slonie samce s klami, sa tam veľmi cenia. Poddruhu ázijského slona žijúceho na Srí Lanke sa hovorí „cejlónsky slon“.

Čo sa týka klov používaných na obranu, útok, ale aj ako nástroj, napríklad na lúpanie kôry zo stromov, aj slony sú ľaváci alebo praváci, čiže jeden zo svojich klov uprednostňujú.

Sloní samec môže byť veľmi agresívny – najmä pod vplyvom hormónov v období ruje. Takýto slon má až 60-násobne zvýšenú hladinu testosterónu a jedným zo znakov ruje je aj vylučovanie temporínu, červenej tekutiny, ktorá vyteká zo žliaz na bočných stranách hlavy slona medzi okom a uchom. Od sloních samcov v ruji si preto treba držať dostatočný odstup.

Slonie samce v ruji sú nebezpečné aj pre vlastného mahauta (vodcu slona, ktorý je s ním v úzkom kontakte po celé roky a stará sa oňho). Ich sila je o obrovská. V Ázii aj na Srí Lanke domestikované slony často vlastnia jednotlivé budhistické chrámy a počas náboženských slávností pochodujú ozdobené ulicami. Aj začiatkom augusta 2020 sa v meste Kandy v centrálnej Srí Lanke po niekoľko dní konala farbistá slávnosť Esala Perahera, každoročný ceremoniálny sprievod, ktorý si domáci ani nevedia predstaviť bez bohato zdobených svetielkujúcich slonov. Sú, samozrejme, ľudia, ktorí to kritizujú.

Sympatické poznávacie znamenie slona, chobot, vzniklo zrastením nosa a horného pysku. Tento zložitý svalový orgán neobsahuje ani jednu kosť, zato však má viac ako 40-tisíc svalových vláken a váži viac ako 100 kilogramov.

slony-novy-blog

Chobot je zásadný pri pití a jedení. Neslúži ako slamka, ktorou by zviera nasalo vodu do brucha. Slon do chobota iba naberie vodu a tú si následne vstrekne do tlamy. Keď sa dva slony stretnú, priložia si chobot k ušiam a ovoniavajú sa. Chobot totiž slúži aj ako čuchový orgán. Ak majú slony chobot vztýčený do výšky ako periskop, znamená to, že sa snažia zachytiť pach. Mimochodom, sloní chobot obsahuje 150-tisíc svalových snopcov a výrastok v podobe prstíka má obrovské množstvo nervových zakončení.

Aj vďaka tomu je sloní chobot silný a citlivý a slon ním dosahuje výnimočnú presnosť pohybov a schopnosť manipulovať s drobnými predmetmi. Dokáže ním zodvihnúť 350 kg ťažký predmet alebo zlomiť strom. Nabrať vodu, hlinu aj piesok a opätovne ich rozstreknúť či rozprášiť do priestoru.

A čo uši? Rozmýšľali ste niekedy, prečo ich majú slony také veľké? Nie je to len preto, aby dobre počuli – aj keď je pravda, že slony majú vynikajúci sluch a nepriateľa môžu počuť už z veľkej diaľky. Okrem toho uši fungujú aj ako perfektný prostriedok na zaháňanie otravného hmyzu, na dorozumievanie či ako „klimatizácia“. Slony majú zo zadnej strany uší veľké krvné cievy, cez ktoré cirkuluje krv, ochladzuje sa, a tým sa chladí aj zvyšok tela. Veľkosť, tvar aj vzory uší sú jedinečné pre každý druh. Ázijské slony majú napríklad menšie uši ako tie africké.

Podľa poslednej správy agentúry AFP populácia divokých slonov na Srí Lanke klesla na číslo okolo 7-tisíc v porovnaní s 12-tisíckami slonov, ktoré žili na ostrove na počiatku 20. storočia. Za čias sinhálskych kráľov bolo zabitie slona trestané smrťou previnilca. Výnimky smel udeliť iba panovník. Aj v súčasnosti je v celej krajine zákaz lovenia zveri, so slonmi sa však často dostávajú do potýčok miestni farmári. Každoročne je na ostrove Cejlón zabitých okolo 200 slonov, ktoré robia problémy farmárom, naopak, útočiace slony ročne zabijú okolo 50 ľudí na srílanskom vidieku.

Aj preto SPA CEYLON spustil kampaň „Zachráňme majestátneho slona cejlónskeho“, aby upozornil na túto znepokojujúcu situáciu a takisto pomohol financovať projekty na ochranu slonov. Slony na Srí Lanke možno podporiť kúpou produktov z edície CEYLON ELEPHANT. 10 % z ceny každého produktu putuje na podporu iniciatívy na ochranu slonov SPA CEYLON ELEPHANT CONSERVATION.

Pozrite si naše produkty z rady CEYLON ELEPHANT tu.

SPA CEYLON podporuje život slonov vo voľnej prírode!

Prihláste sa k odberu newslettra a získajte zľavu

10% na prvý nákup!

KLIKNITE TU!
auto biele pozadieDOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

darcek biele pozadieRITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým
balíčkom s originálnym venovaním
ritual biele pozadieBEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
osoba  Kontakty
telefon   +421 905 378 103
obalka   info@spaceylon.sk
domcek   Spa Ceylon - NC CENTRAL, 1. poschodie
adresa   Spa Ceylon - Tržnica NIVY, 2.poschodie
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
gopay_bannery-bile  Logo banky 1    Logo banky 2    Logo banky 3mastercard-electronicmc_securecode_156px_width   Logo banky 6    Logo banky 8
logo zlate obdlznik transparent
©2020 With srdiecko LEONREA, spol. s r.o.
Výhradný distribútor SPA CEYLON na Slovensku
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk