Dáte si čaj? Ale na kožu!
   info@spaceylon.sk   +421 905 378 103
zákaznícka podpora & poradenstvo
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
13.09.2021
Komentáre (0)

Dáte si čaj? Ale na kožu!

Je to rastlina, ktorá zmenila svet. Camellia sinensis. Dospelá rastlina má výšku 1 až 1,2 metra, nestrihaná môže dorásť aj do výšky stromu. Má neveľké zelené, mierne zúbkované lístky, ktorých spodnú stranu pokrývajú jemné chĺpky. Drobné biele kvietky sa neskôr zmenia na tobolky obsahujúce jedno až päť semien, z ktorých možno vylisovať olej. Vy ešte stále neviete, o čom hovoríme? No predsa o čajovníku!

Pokožka je ako naše druhé ústa

Čaj je popri vode najčastejšie konzumovaným nápojom. Na celom svete sa pije každý deň, pre jedných je to iba nápoj, pre iných filozofia. My však chceme hovoriť o menej tradičnej úlohe čaju, ktorý sa neprijíma ústami, ale prostredníctvom pórov našej pokožky. Aj tento jeho vplyv je totiž blahodarný!

Ešte v časoch, keď naše mamy a babky nemali k dispozícii toľko druhov kvalitnej kozmetiky, prikladali si na unavenú pleť, prípadne na opuchnuté oči, obklady vo forme vrecúšok s čiastočne vylúhovaným čajom. Na stiahnutie opuchu sa ešte odporúča dať ich krátko pred aplikáciou na chvíľu do chladničky. Vtedy to bol obyčajne čierny ruský čaj, na výber toho totiž veľa nebolo. Dnes sa vyrába kozmetika s obsahom bieleho, zeleného i čierneho čaju, ktorý má lokálne zjemňujúce a upokojujúce účinky. Je bohatý na prírodné antioxidanty a živiny, ktoré koža absorbuje. Čím ju „nakŕmime“, podľa toho bude aj vyzerať – a zásobí tým aj telo. Vieme, že vďaka tejto schopnosti našej pokožky sa vyrábajú dokonca aj liečivá v náplastiach či krémoch schopné vstrebať účinnú látku cez pokožku do organizmu. Hovorí sa tomu topická aplikácia. Koža je pre svoj pórovitý charakter niečo ako naše druhé ústa.

Hydratuje a upokojuje. Nás aj našu pokožku

Čaj pokožku hydratuje, upokojuje a zmierňuje jej prípadný zápal. Je preto vhodný na regeneráciu pleti poškodenej UV žiarením. Ako silný antioxidant totiž znižuje poškodenie voľnými radikálmi a redukuje zápal v koži. Prípravky s obsahom čaju však určite nie sú náhradou za SPF (tzv. sun block faktor, ľudovo povedané: opaľovacích krémov). Niektoré výskumy síce dokázali, že topická aplikácia alebo orálne podanie zeleného čaju v pitnej vode zabraňovalo vzniku najmä nemelanómových kožných nádorov spôsobených UVB žiarením – ale len laboratórne, v prípade myší. Čo je však dokázané jednoznačne, je protirakovinový účinok zeleného čaju prijímaného ústami ako nápoj. Zelený čaj totiž obsahuje podstatne viac polyfenolov v porovnaní s fermentovaným čiernym, aj keď ide stále o čajové lístky tej istej rastliny.

Ako nezomrieť – s čajom

V bestselleri amerického lekára Michala Gregera „Ako nezomrieť“ sa dočítate aj o tom, že „lokálna aplikácia zeleného čaju v podobe masti dokázala úplne vyliečiť genitálne bradavice u viac ako polovice testovaných pacientov“. Tento zázračný liek je oficiálne zahrnutý do liečebných smerníc Centra pre kontrolu chorôb. Podľa Gregera dokonca existuje pozoruhodná prípadová správa o žene, ktorej rakovinu kože evidentne zastavili s pomocou lokálnej aplikácie zeleného čaju. Vnímajme to však ako „raritnú pikošku“.

Čajové ľudové recepty odporúčajú používať vrecúška s čajom na drobné popáleniny či po bodnutí hmyzom, pričom do odvaru sa namáčajú vatové tampóniky a potiera sa problematické miesto. Dôvodom je práve už spomínaný protizápalový účinok čaju. Tento tip možno využiť aj na sčervenenú pokožku nielen po opaľovaní, ale hoci aj holení. Kúpeľ nôh v čiernom čaji sa zas odporúča pre antibakteriálne a protiplesňové účinky. Takisto sa čajom po umytí „prelievajú“ vlasy (podobne ako odvarom zo žihľavy) v prípade zvýšeného vypadávania, alebo jednoducho len pre lesk a oživenie. Ten čierny nech však radšej použijú brunety. Je to vraj lacný prírodný spôsob farbenia sivých vlasov...

Čajová symbióza: Daj si čaj (zvnútra aj zvonka)

Tak si to zopakujme: Čaj je bohatý na antioxidanty, má protizápalové vlastnosti a je účinným prostriedkom aj na suchú pokožku pre svoje hydratačné vlastnosti. Zároveň však pokožku tonizuje, čiže mierne napína. Je preto žiadanou prísadou práve v kozmetike a ak ho budeme aplikovať zvnútra (čiže pitím), ale aj zvonka (na pokožku), dosiahneme žiadanú „čajovú symbiózu“.

V Spa Ceylon čaj nesmie chýbať v nijakej forme, veď Srí Lanka je preslávená svojím cejlónskym čajom – bielym, zeleným alebo čiernym! Okrem čajových vrecúšok ho nájdete napríklad v našom kúpeľovom a sprchovacom géli, v kolekcii telových pílingov, v luxusných mydlách, v kréme alebo mlieku na ruky a telo. A takisto v telovom masle a balzame na nechty a kutikuly. Samozrejme, vždy v kombinácii s inými ingredienciami na vyváženie zmyslov a energií.

Každá krajina, kde je pitie čaju dlhoročnou tradíciou, má svoj vlastný čajový rituál. (Najprepracovanejší asi Japonci.) Iste však praktizujete aj kozmetické rituály... Vedela by o nich rozprávať vaša kúpeľňa (a možno aj partner). Však?

Poďme teda spolu „čajíčkovať“!

i Účinky čaju zvonka i zvnútra

- povzbudzujúce (životabudič pre pleť i myseľ vďaka kofeínu)

- zahrievajúce, ale aj ochladzujúce (termoregulačný účinok, v ázijských krajinách sa pije vlažný čaj od smädu, zatiaľ kým u nás viac v zime na zahriatie)

- hydratačné (pri použití zvonka aj zvnútra)

- protizápalové (najmä pri použití zvonka)

- tonizujúce (zvonka aj zvnútra, teofylín pôsobí podporne na krvný obeh)

- éterické oleje, minerály a stopové prvky v čaji sú súčasťou čaju ako prírodného liečiva (zvonka aj zvnútra)

- antioxidanty (polyfenoly) najmä v zelenom čaji majú protirakovinový (tzv. antimutagénny) účinok (pri pití čaju), pri potrebnom vylúhovaní antioxidantov má svoj význam viacnálevové pitie

- obsah fluóru zvyšuje odolnosť zubnej skloviny (pri pití čaju, samozrejme, fluoridy majú najlepší účinok lokálne, aplikované priamo na zuby)

- pitie kvalitného čaju (biely a zelený sú zdravšie) znižuje hladinu cholesterolu aj cukru v krvi, dokonca krvného tlaku

- z priaznivých účinkov špeciálneho zeleného čaju (tzv. KATE BENIFUKI) ťažia aj ľudia trpiaci na sezónne alergie

Foto: shutterstock.com, pexels.com & Spa Ceylon

Páčil sa Vám náš článok? Zdieľajte ho s priateľmi
DOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

RITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým
balíčkom s originálnym venovaním
BEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
  Kontakty
  +421 905 378 103
  info@spaceylon.sk
  SPA CEYLON - NC CENTRAL
  Metodova 6, 821 01 Bratislava
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
               
©2020 With LEONREA, spol. s r.o.
Výhradný distribútor SPA CEYLON na Slovensku
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk