Nech žijú sympatické chobotnatce na Srí Lanke. Slobodne!
   info@spaceylon.sk   +421 905 378 103
zákaznícka podpora & poradenstvo
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 70 € a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. ⁓ Náš blog ⁓
  3. Nech žijú sympatické chobotnatce na Srí Lanke. Slobodne!
11.08.2020
Komentáre (0)

Nech žijú sympatické chobotnatce na Srí Lanke. Slobodne!

12.august - Svetový deň slonov

 

Žiadne iné zviera sa tak nespája so Srí Lankou ako slon. Slon je vo všeobecnosti jedno z najobdivovanejších a najobľúbenejších zvierat. Dôvodom je jeho sympatický mohutný vzhľad, láskyplná starostlivosť o mláďatá, výborná pamäť a ak ide o domestikovaného slona, často aj dlhoročné puto s mahautom, ktorý sa oňho stará.

Podľa legendy stál biely slon pri zrode Budhu. Sloniu hlavu má aj hinduistický boh Ganéša. Podľa hinduistov stojí okolo okrajov sveta osem párov slonov, ktoré nesú celý svet na svojich chrbtoch. Každá skupina stráži zverený úsek vesmíru. Keď sa pohnú, vzniká zemetrasenie.

Mnohí ľudia nepoznajú rozdiel medzi africkým a ázijským slonom. Africký slon je vyšší aj ťažší, môže mať 3–4 metre a vážiť až do sedem ton, zatiaľ čo menší, ázijský slon váži maximálne päť ton. Africký slon má aj o jeden pár rebier viac, podstatne väčšie uši a jeho chobot má dva „prstíky“, ktoré mu pomáhajú pri úchope. Ázijský slon má len jeden. Má však zas viac nechtov na nohe.

Len 20 % sloních samcov v Ázii má kly. Na Srí Lanke je to napríklad len 5–7 % samcov a „tuskery“, slonie samce s klami, sa tam veľmi cenia. Poddruhu ázijského slona žijúceho na Srí Lanke sa hovorí „cejlónsky slon“.

Čo sa týka klov používaných na obranu, útok, ale aj ako nástroj, napríklad na lúpanie kôry zo stromov, aj slony sú ľaváci alebo praváci, čiže jeden zo svojich klov uprednostňujú.

Sloní samec môže byť veľmi agresívny – najmä pod vplyvom hormónov v období ruje. Takýto slon má až 60-násobne zvýšenú hladinu testosterónu a jedným zo znakov ruje je aj vylučovanie temporínu, červenej tekutiny, ktorá vyteká zo žliaz na bočných stranách hlavy slona medzi okom a uchom. Od sloních samcov v ruji si preto treba držať dostatočný odstup.

Slonie samce v ruji sú nebezpečné aj pre vlastného mahauta (vodcu slona, ktorý je s ním v úzkom kontakte po celé roky a stará sa oňho). Ich sila je o obrovská. V Ázii aj na Srí Lanke domestikované slony často vlastnia jednotlivé budhistické chrámy a počas náboženských slávností pochodujú ozdobené ulicami. Aj začiatkom augusta 2020 sa v meste Kandy v centrálnej Srí Lanke po niekoľko dní konala farbistá slávnosť Esala Perahera, každoročný ceremoniálny sprievod, ktorý si domáci ani nevedia predstaviť bez bohato zdobených svetielkujúcich slonov. Sú, samozrejme, ľudia, ktorí to kritizujú.

Sympatické poznávacie znamenie slona, chobot, vzniklo zrastením nosa a horného pysku. Tento zložitý svalový orgán neobsahuje ani jednu kosť, zato však má viac ako 40-tisíc svalových vláken a váži viac ako 100 kilogramov.

Chobot je zásadný pri pití a jedení. Neslúži ako slamka, ktorou by zviera nasalo vodu do brucha. Slon do chobota iba naberie vodu a tú si následne vstrekne do tlamy. Keď sa dva slony stretnú, priložia si chobot k ušiam a ovoniavajú sa. Chobot totiž slúži aj ako čuchový orgán. Ak majú slony chobot vztýčený do výšky ako periskop, znamená to, že sa snažia zachytiť pach. Mimochodom, sloní chobot obsahuje 150-tisíc svalových snopcov a výrastok v podobe prstíka má obrovské množstvo nervových zakončení.

Aj vďaka tomu je sloní chobot silný a citlivý a slon ním dosahuje výnimočnú presnosť pohybov a schopnosť manipulovať s drobnými predmetmi. Dokáže ním zodvihnúť 350 kg ťažký predmet alebo zlomiť strom. Nabrať vodu, hlinu aj piesok a opätovne ich rozstreknúť či rozprášiť do priestoru.

A čo uši? Rozmýšľali ste niekedy, prečo ich majú slony také veľké? Nie je to len preto, aby dobre počuli – aj keď je pravda, že slony majú vynikajúci sluch a nepriateľa môžu počuť už z veľkej diaľky. Okrem toho uši fungujú aj ako perfektný prostriedok na zaháňanie otravného hmyzu, na dorozumievanie či ako „klimatizácia“. Slony majú zo zadnej strany uší veľké krvné cievy, cez ktoré cirkuluje krv, ochladzuje sa, a tým sa chladí aj zvyšok tela. Veľkosť, tvar aj vzory uší sú jedinečné pre každý druh. Ázijské slony majú napríklad menšie uši ako tie africké.

Podľa poslednej správy agentúry AFP populácia divokých slonov na Srí Lanke klesla na číslo okolo 7-tisíc v porovnaní s 12-tisíckami slonov, ktoré žili na ostrove na počiatku 20. storočia. Za čias sinhálskych kráľov bolo zabitie slona trestané smrťou previnilca. Výnimky smel udeliť iba panovník. Aj v súčasnosti je v celej krajine zákaz lovenia zveri, so slonmi sa však často dostávajú do potýčok miestni farmári. Každoročne je na ostrove Cejlón zabitých okolo 200 slonov, ktoré robia problémy farmárom, naopak, útočiace slony ročne zabijú okolo 50 ľudí na srílanskom vidieku.

Aj preto SPA CEYLON spustil kampaň „Zachráňme majestátneho slona cejlónskeho“, aby upozornil na túto znepokojujúcu situáciu a takisto pomohol financovať projekty na ochranu slonov. Slony na Srí Lanke možno podporiť kúpou produktov z edície CEYLON ELEPHANT. 10 % z ceny každého produktu putuje na podporu iniciatívy na ochranu slonov SPA CEYLON ELEPHANT CONSERVATION.

Pozrite si naše produkty z rady CEYLON ELEPHANT tu.

SPA CEYLON podporuje život slonov vo voľnej prírode!

Páčil sa Vám náš článok? Zdieľajte ho s priateľmi
DOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

RITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým
balíčkom s originálnym venovaním
BEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
  Kontakty
  +421 905 378 103
  info@spaceylon.sk
  SPA CEYLON - NC CENTRAL
  Metodova 6, 821 01 Bratislava
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
               
©2020 With LEONREA, spol. s r.o.
Výhradný distribútor SPA CEYLON na Slovensku
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk