Prírodná kozmetika

EkoKozmetika

biokozmetika

ajurvedska kozmetika, čaje

bytove vone
Eko Kozmetika
Očaril nás páv! Ten z Cejlónu
Spa Ceylon logo
 obalka biela  info@spaceylon.sk   telefon biely +421 905 378 103
zákaznícka podpora & poradenstvo
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ⁓ Náš blog ⁓
  3. Očaril nás páv! Ten z Cejlónu
04.10.2020
Komentáre (0)

Očaril nás páv! Ten z Cejlónu

4. október - Svetový deň zvierat

Po sinhálsky sa páv povie „monara“. Podobne ako slon, aj páv sa neoddeliteľne spája s ostrovom Cejlón, kde sa považuje za exotického vtáka a Srílančania sú veľmi prekvapení, keď sa dozvedia, že pávy možno pomerne bežne vidieť aj na Slovensku.

Pav blog 1

Srí Lanka je domovinou páva korunkatého a pávy tu žijú v národných parkoch. Na Slovensku okrem zoologických záhrad v záhradách kaštieľov a sú napríklad jedným zo známych symbolov piešťanských kúpeľov, najmä tamojšieho historického hotela Thermia. Na Srí Lanke si zase páv našiel svoje čestné miesto napr. aj v logu a na sárí letušiek SriLankan Airlines.

Čo je menej známe, páv je veľmi dobrý strážca a v prípade ohrozenia začne vydávať hlasný škriekavý zvuk (pamätáme si ho z filmu Perinbaba). Na rozdiel od dobre vychovaného psa však obyčajne prevráti udržiavanú záhradu naruby, preto treba priestor na jeho chov a vybudovanie voliéry dobre zvážiť a vybrať vhodné miesto. Je to totiž klasický hrabavý vták z čeľade bažantovitých.

Na Srí Lanke nájdete okrem živých zvierat páví motív v podobe skutočných chvostových pier, ale aj malieb, v budhistických, ale predovšetkým hinduistických svätyniach. Cejlónsky páv je považovaný za symbol šťastia a pre obyvateľov ostrova má náboženský význam. Nádherný rozprestretý páví chvost, akým sa samček v čase tokania predvádza pred samičkou, pozná prakticky každý a farebné oká na ňom sú symbolom bdelosti. Chvost dospelého páva sa skladá priemerne z viac ako 200 pier a ich dĺžka môže byť až 1,5 m. Jeho veľkoleposť je hlboko zakorenená v kultúre a tradíciách Cejlónu začlenením do aspektov tradičného tanca, umenia a mytológie. Farebné perie je súčasťou mnohých rituálov. Podľa jedného z výkladov je chvost páva vnímaný aj ako znázornenie zverokruhu, podľa iného zas majú jeho oká symbolizovať hviezdnu oblohu. Na základe ezoterického výkladu je symbolom poznania.

Pav blog 2

V budhizme je pávie pero symbolom múdrosti aj znakom diamantovej cesty ako symbol vtáka, ktorý dokáže stráviť aj rôzne jedovaté rastliny vo svoj prospech. V hinduizme je páv spájaný s najvyššími božstvami. Popri labuti je vtákom, na ktorom prichádza bohyňa Sarasvatí, manželka Brahmu. Takisto boh vojny Kartikeya jazdí na pávovi menom Paraváni. U boha Krišnu sa stretávame s pávími perami ako ozdobou v jeho vlasoch a jeho loď má tvar páva.

Páv je symbolom krásy, sebavedomia, slávy, vznešenosti, ale aj neskorumpovateľnosti či nesmrteľnosti. Tiež dokonalosti, svetla a slnka. Od praveku ho ľudia chovali najmä na okrasu. Niet divu, veď vyzerá kráľovsky. Možno práve preto sa na opis pyšných ľudí používa výraz „pyšný ako páv“. No páv nie je taký pyšný, ani taký odmeraný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Práve naopak. Je ľahké skrotiť ho a navyše, stará sa aj o druhých. Keď odhalí hrozbu, rozbehne sa s hlasným volaním, ktorým varuje ostatných pred hroziacim nebezpečenstvom. Symbolizuje tiež vieru v dobré konce, v to, že veci sa vyvŕbia pozitívne a v tom správnom čase. Je skôr samotár ako kŕdľový tvor. Požiera rastlinnú potravu, cibuľky rastlín, plody, korienky, ale aj menší hmyz. Vo voľnej prírode oddychuje aj nocuje na stromoch. Žije v polygamných skupinkách, ktoré tvorí jeden samec a 4-5 samíc. Po všeobecne známom svadobnom tanci kohút napári samicu a viac sa o ňu nestará. V jednom roku sa dokáže stať otcom aj 25 kureniec. Po období rozmnožovania, ktoré vrcholí v apríli až máji (na Srí Lanke párenie trvá od januára do marca), páv zhadzuje perie. Mladým samcom začne rásť charakteristická vlečka približne v ôsmom mesiaci, ale plnú krásu získavajú, až keď majú štyri roky. Druhou najväčšou pýchou páva, hneď po chvoste, je jeho korunka, ktorú hrdo, ako sa na „kráľa vtákov“ patrí, nosí na hlave.

Na našom území je symbolika dvojaká. Pávie pero má udržiavať démonov od domu, ale zároveň priťahuje na domácnosť blesky a spory. Vraj prináša smolu a je obrazom zlého oka. Avšak sám vták je šťastný a predstavuje víťazstvo večného života nad smrťou - v tejto asociácii drží pávie pero na niektorých vyobrazeniach napr. aj sv. Barbora. Našťastie, veci majú nad nami len takú moc, akú im dovolíme, aby mali. Pávie perá za klobúkom nosili mládenci v niektorých oblastiach Slovenska ako znak mládeneckej pýchy a mužnosti.

Pav blog 3

No a viete prečo sa pávy tak rady predvádzajú a rozprestierajú chvost? Je to preto, aby zapôsobili na samice. Pávica je trošku prieberčivá a svojho partnera si vyberá na základe celkového estetického dojmu. Pohľad na rozprestretý chvost páva, posiaty žiariacimi farebnými okami, ju dokáže priam uchvátiť. Predvádzanie chvosta však nie je všetko. Okrem neho sa páv snaží získať samičku aj tancovaním. A tak si pávica za partnera zvyčajne vyberie najatraktívnejšieho chválenkára.

V poslednom období sa cejlónsky páv dostal do konfliktu s vidieckymi farmármi. Podobne ako voľne žijúce slony totiž miestnym pestovateľom ničí úrodu. To má za následok značné zníženie ich počtu a takisto prirodzených biotopov. Tieto konflikty je ťažké riešiť, veď zo slovenských skúseností vieme, aké problémy spôsobuje niektorým Tatrancom celoročne chránený medveď.

Značka SPA CEYLON sa zaviazala pomôcť ochrániť páva na Cejlóne podporou úsilia o jeho prežitie. Nákupom produktov (top jednotkou je darčeková kozmetická súprava) v limitovanej edícii s motívmi exotických pávov z nížinných oblastí ostrova prispievate na jeho ochranu aj vy.


Pozrite si produkty z limitovanej edície Peacock tu.

Páčil sa Vám náš článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prihláste sa k odberu newslettra a získajte zľavu

10% na prvý nákup!

KLIKNITE TU!
auto biele pozadieDOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

darcek biele pozadieRITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým
balíčkom s originálnym venovaním
ritual biele pozadieBEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
osoba  Kontakty
telefon   +421 905 378 103
obalka   info@spaceylon.sk
domcek   Spa Ceylon - NC CENTRAL, 1. poschodie
adresa   Spa Ceylon - Tržnica NIVY, 2.poschodie
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
gopay_bannery-bile  Logo banky 1    Logo banky 2    Logo banky 3mastercard-electronicmc_securecode_156px_width   Logo banky 6    Logo banky 8
logo zlate obdlznik transparent
©2020 With srdiecko LEONREA, spol. s r.o.
Výhradný distribútor SPA CEYLON na Slovensku
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk