Prírodná kozmetika

EkoKozmetika

biokozmetika

ajurvedska kozmetika, čaje

bytove vone
Eko Kozmetika
Viete, ako sa na Srí Lanke píše LÁSKA?
Spa Ceylon logo
 obalka biela  info@spaceylon.sk   telefon biely +421 905 378 103
zákaznícka podpora & poradenstvo
Logo
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. ⁓ Náš blog ⁓
  3. Viete, ako sa na Srí Lanke píše LÁSKA? Takto: ආදරය
13.02.2021
Komentáre (0)

Viete, ako sa na Srí Lanke píše LÁSKA? Takto: ආදරය

„Mama oyatath adarei,“ tak sa po sinhálsky povie ľúbim ťa. Láska, adaraya, je mocný cit, ktorý je všade na svete rovnako silný, korenistý, lomcuje dušou aj telom. Na Srí Lanke sú však predsa len prejavy lásky zdržanlivejšie.

Laska blog 1

Na prevažne budhistickej Srí Lanke, kde žijú aj hinduisti, moslimovia či kresťania, sa mladé, zaľúbené páriky nevodia za ruky a už vôbec ich neuvidíte bozkávať sa na ústa. Dokonca ani manžel nepobozká vlastnú ženu na ústa pred rodičmi či staršími rodinnými príslušníkmi, pretože si ich ctí. Takéto prejavy patria len do súkromia, ideálne do manželskej spálne.

Laska blog 2

Ak sa však pri návšteve Srí Lanky pozorne rozhliadate, na niektorých miestach uvidíte akési „muchlovacie kútiky“ pre zaľúbencov. Na plážach či v najväčšej botanickej záhrade Peradeniya pri meste Kandy možno bežne vidieť objímajúce sa zaľúbené páriky. Českej televízii sa pre cestovateľský dokument Cestománia dokonca podarilo nafilmovať, ako tu srílanský mladík nenápadne zapínal svojej milovanej pod tričkom podprsenku. Asi ju predtým tlačila... Aj pod točitou vežou Ambuluwawa nad Gampolou, čo je, mimochodom, moslimské mestečko, sú miesta s lavičkami, kam sa do súkromia zvyknú uchýliť zaľúbenci a mnohých stretnete aj na samotnej veži na vrchole kopca s krásnym výhľadom. Zhadzujú z nej okvetné lístky, aby takto vzletne potvrdili svoju lásku. Len z tej veže s pomerne nízkymi zábradliami nesmú „zletieť“... Možno je to niečo podobné ako u nás s margarétkou: Ľúbi? Neľúbi? Známym miestom „hrátok lásky“ sú hradby v Galle fort, v meste Galle v juhovýchodnej časti ostrova či Koggala beach park... Pre viac súkromia sa možno zakryť dáždnikom, ktoré sa tu nosia aj ako slnečníky.

Laska blog 3

Na Srí Lanke stále pomerne bežne fungujú dohodnuté manželstvá. A to nielen na vidieku, ale aj v západnej či južnej, turisticky rozvinutej časti ostrova, alebo v mestách. Tzv. dohadzovačom sa tu hovorí „kapuaa“. „Nejde o oficiálne agentúry, väčšinou je to osoba, ktorá má dobrý prehľad o ľuďoch v obci, pozná ich sociálny či finančný status,“ hovorí Slovenka Barbora Sultanovová, ktorá žije na juhu Srí Lanky. „Kedysi bolo takýchto agentov v každej dedine niekoľko, už je ich pomenej, ale vždy sa niekto nájde. Ak má rodina dcéru, pretože vo väčšine prípadov zadáva dopyt nevestina rodina, oslovia dohadzovača, a ten hľadá vhodných adeptov. Za odmenu samozrejme. Stále sa prihliada na kastu, pomery v rodine, bohatstvo, zamestnanie, vek. Ak nastane zhoda a aj obaja mladí súhlasia, začne sa plánovať svadba. Samozrejme, jeden z páru môže odmietnuť a vtedy sa hľadá ďalej.“ Aj v súčasnej dobe býva v novinách rubrika s názvom „Svadobné zvony“, kde si rodiny zadávajú inzeráty v znení: „Sme rodina z takej a takej kasty, máme dcéru na vydaj v tomto a tomto veku, ktorá pracuje či študuje tam a tam.“

Svadba je na Srí Lanke veľká vec a o bohatej svadbe s mnohými družičkami a hosťami sníva každá srílanská dievčina. Aj keď samotný priebeh svadby a relatívne ťažké šperky i odevy vyčerpávajú a počas obradu či fotografovania sa máloktorá nevesta či ženích usmievajú. Je to však dané aj ich kultúrnymi a spoločenskými zvykmi. Inak sa obyvatelia Srí Lanky usmievajú stále.

Laska blog 4

Robia sa navyše dve svadobné hostiny – jedna zo strany nevesty a druhú organizuje ženíchova rodina. Organizujú sa v hoteloch. Po prvej „veselici“ pár odchádza na svadobnú cestu, najčastejšie do letovísk blízko miest ako Kandy či do najvyššie položeného mesta na Srí Lanke Nuwara Eliya. Pre Srílančanov je táto dovolenková oblasť ako naše Tatry či Slovenský raj. Krásna príroda a príjemné, nie horúce podnebie. Sú páry, ktoré majú aj na to, aby odcestovali na svadobnú cestu do zahraničia. Po návrate z medových týždňov, tzv. coming home, je už nevesta oblečená v červených šatách ako symbol toho, že prišla o panenstvo. „Nooo, mali by sa vydávať ako panny, ale aká je skutočnosť, to ťažko povedať. Stále funguje aj to, že po svadobnej noci ženíchova rodina (najmä mama) kontroluje plachtu. Ak je čistá, tak je zle, ale mladí sa vedia zariadiť tak, aby boli všetci spokojní,“ usmieva sa Barbora.

Rozvody sú na Srí Lanke výnimočné. Takmer nikto sa tu nerozvádza, aj keď pár nežije spoločne, prípadne už majú dokonca iných partnerov. „Čo mňa osobne veľmi prekvapuje, keď si tu žena nájde nového chlapa, obyčajne opustí nielen muža, ale aj svoje deti – a odíde za ním.“

Skutočná láska je však večná. Aj na Srí Lanke. Adaraya sadakalikayi.

Laska blog 5

V SPA CEYLON vám s láskou ponúkame aj vzrušujúce produkty obsahujúce výťažky z ylang-ylang, pačuli, jazmínu, santalového dreva, ktoré majú afrodiziakálne účinky! Nájdete ich vo forme esenciálnych olejov, v krémoch na ruky, luxusných mydlách, telových mliekach a maslách, peelingoch, vlasovej kozmetike, v aromatických vrecúškach či vonných tyčinkách, často v kombinácii s ďalšími prírodnými zložkami (čaj, levanduľa, kvet Neroli...). Uvidíte, že sa do nich zamilujete! Alebo vášmu oku ulahodia iné naše produkty, z ktorých pripravíte originálne prekvapenie pre svadobných hostí. With Love!

Vyberte si z našej ponuky LÁSKAvých produktov podľa vašich túžob tu.

Páčil sa Vám náš článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prihláste sa k odberu newslettra a získajte zľavu

10% na prvý nákup!

KLIKNITE TU!
auto biele pozadieDOPRAVA ZADARMO
pri nákupe nad 70 €

darcek biele pozadieRITUÁL KRÁSY
Prekvapte svojich blízkych voňavým
balíčkom s originálnym venovaním
ritual biele pozadieBEZPEČNÝ E-SHOP
Používame SSL certifikát
& nariadenie GDPR
osoba  Kontakty
telefon   +421 905 378 103
obalka   info@spaceylon.sk
domcek   Spa Ceylon - NC CENTRAL, 1. poschodie
adresa   Spa Ceylon - Tržnica NIVY, 2.poschodie
FRANCHISE - spolupráca

Prijímame online platby:
gopay_bannery-bile  Logo banky 1    Logo banky 2    Logo banky 3mastercard-electronicmc_securecode_156px_width   Logo banky 6    Logo banky 8
logo zlate obdlznik transparent
©2020 With srdiecko LEONREA, spol. s r.o.
Výhradný distribútor SPA CEYLON na Slovensku
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk